+421 904 525 728 info@tomasharaslin.sk

Kto môže praktizovať jogu? 

 

Zabudnite na všetko, čo ste si o joge mysleli, alebo ste možno zakúsili na rôznych štýloch jogy, ktorých dnes máme veľa a ťažko sa v nich orientuje. Klasické vedené hodiny v rôznych štúdiách jogy možno už poznáte – inštruktor je zväčša v prednej časti miestonsti a na svojej podložke vedie hodinu – ukazuje to, čo by mali robiť všetci prítomní. Nemusím sa asi pýtať, kolľkokrát ste ani len netušili čo a ako máte spraviť a kým ste to možno od niekoho odkukali, čo naozaj nie je ten správny spôsob, už sa išlo na inú pozíciu. Možno ste prišli aj ku drobnému, či väčšiemu zraneniu či už priamo na hodine, alebo keď ste sa niečo pokúsili spraviť doma, ale vlastne ste nevedeli ako.

Alebo ste sa na hodinu jogy nikdy radšej ani nevybrali, alebo jogu nevyhľadávali, lebo ste boli presvedčení, že jogu v žiadnom prípade robiť nemôžete či už z jedného, alebo viacerých dôvodov – alebo lepšie povedané mýtov a predsudkov? Napríklad, že:

  • nie ste flexibilní – nedostatok flexibility naozaj nie je prekážka v joge. Joga samtoná nie je o tom, aby sme sa stali flexibilnými, flexibilita je však príjemným a užitočným benefitom, ktorý fyzická prax jogy (ásany) prináša
  • nemáte dostatok sily – takisto ako flexibilita, aj vaša sila praxou jogy narastie, ale opäť nie je to niečo , kvôli čomu to primárne robíme, ale je to takým automatickým vedľajším benefitom
  • nevydržíte sedieť s rovným chrbtom, alebo nebodaj v lotosovom sede – toto je niečo, čo sa dostaví vašou pravidelnou praxou jogy
  • bolí vás chrbát alebo aj iné časti tela – tak práve preto by ste mali jogu praktizovať!
  • ste muž a máte predstavu, že joga je len pre ženy – toto je asi najväčšia lož o joge. Jogu praktizovali kedysi iba muži. Hovorí sa tiež „Real men do yoga“ teda skutoční muži praktizujú jogu.
  • joga je nudná, alebo sa tam len leží a vlastne necvičí – neleží a verte mi, nebudete mať čas sa nudiť! Pricvičení ásan sa aj poriadne zapotíte a zadýchate. Na to ležanie na konci, v relaxačnej pozícii sa budete tešiť.
  • joga je náboženstvo – NIE, naozaj nie je!
  • alebo práve vedené hodiny, o ktorých píšem vyššie vás možno privideli k presvedčeniu, že jogu praktizovať nemôžete, že nie je pre vás a podobne

Dôvodov može byť naozaj veľa, ale spomenul som zopár takých, s ktorými sa stretávam u ľudí najčastejšie. Ako vidíte, všetky dôvody, pre ktoré si myslíte, že nemôžete jogu praktizovať, sú vlastne dôvodmi, prečo by ste ju praktizovať mali.

Odpoveď na otázku, kto môže praktizovať jogu je teda veľmi jednoduchá – jogu môže praktizovať ktokoľvek. Stačí ak viete chodiť, dýchať. Jedinou prekážkou praxe jogy je lenivosť. Prípadne ešte predsudky, napríklad aj tie, o ktorých som písal vyššie.

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This