+421 904 525 728 info@tomasharaslin.sk

Vedená hodina, alebo Mysore, či súkromná – ako sa v tom vyznať?

 

Zabudnite na všetko, čo ste si o joge mysleli, alebo ste možno zakúsili na rôznych štýloch jogy, ktorých dnes máme veľa a ťažko sa v nich orientuje. Klasické vedené hodiny v rôznych štúdiách jogy možno už poznáte – inštruktor je zväčša v prednej časti miestonsti a na svojej podložke vedie hodinu – ukazuje to, čo by mali robiť všetci prítomní. Nemusím sa asi pýtať, kolľkokrát ste ani len netušili čo a ako máte spraviť a kým ste to možno od niekoho odkukali, už sa išlo na inú pozíciu. A dych, teda to najdoležitejšie sa často nerieši vôbec.

Na ashtange je všetko inak. Na hodinách ashtanga jogy sa jogu učíme skutočne praktizovať, to znamená, že neopakujeme to, čo nám inštruktor predcvičuje, ale budujeme si svoju vlastnú prax, pokiaľ teda ide o mysore štýl.

Mysore je tradičná forma učenia sa a praxe jogy. Študenti samostatne praktikujú sériu vlastným tempom, učiteľ sleduje ich prax, dáva prípadné dopomoci a učí nové pozície, každého individuálne. Toto platí tak pre súkromné ako aj pre skupinové mysore hodiny. Ak ste na skupinovom mysore, môže to vyzerať ako totálna anarchia – každý si robí čo chce 🙂 Jednoducho každý ide vlastným tempom, niekto praktizuje prvú sériu, iný druhú či tretiu atď. a učiteľ sa každému venuje individuálne podľa potreby.

Na súkromnej hodine ide všetka pozornosť učiteľa k jednému človeku (max. trom, keďže súkromné hodiny robím najviac s tromi žiakmi). Viac o súkromných hodinách, ako aj dohodnúť si ich, môžete tu.

Vedené hodiny síce už neučím, ale aby ste sa v tom celom vedeli vyznať, spomeniem ich tu. Ak sa stretnete s vedenými hodinami vo svete ashtanga jogy, bude to buď skrátená vedená, alebo vedená hodina cele prvej série.

Skrátená vedená hodina je vhodná pre tých, ktorí sa joge chcú venovať občasne, ale zato kvalitne. Je to približne polovica prvej série, moderovaná učiteľom, kde všetkých vedie jedným tempom cez sled pozícií. Trvá do 60 minút aj so záverečnou relaxáciou, tempo je zvládnuteľné úplne pre každého. Na tejto hodine sa trochu viacej vysvetlujú pozície a technika ich prevedenia.

Vedená hodina celej prvej série je zväčša vhdoná iba pre pokročilých praktikantov, ktorí pozície poznajú z praktizovania štýlom mysore. Učiteľ opäť vedie celú skupinu jedným tempom, pozície sa veľmi nevysvetľujú. Väčšinou sa počíta v sanskirte a hovoria sa názvy pozícií, takisto v sanskrite. V žiadnom prípade nie je vhodná na naučenie sa prvej série a je to najťažšia možná cesta ako praktizovať ashtanga jogu.

 

Pin It on Pinterest

Share This