+421 904 525 728 info@tomasharaslin.sk

Tomáš Haraslín

“Jogu nepredcvičujem, ale učím”. 

Učím súkromné, individuálne hodiny jogy, viac o nich sa môžete dozvedieť tu.

Je pre mnňa veľmi dôležité poznať ľudí, ktorých učím, vytvárať si s nimi vzťah, aby som vedel učenie prispôsobiť každému jednotlivcovi. Práve preto sa zmeriavam na súkromné hodiny a učím Ashtanga jogu v jej pôvodnej old-school tradícii. Joga – každá jej časť, či už fyzické cvičenie (ásany), alebo aj ostatné jej časti je niečo, čo podľa môjho názoru je možné skutočne učiť len v prostredí, kde je priestor poznať každého jednotlivca. Ako chceme ľudí naučiť dýchať, ale správne cvičiť, ak pri tom nesledujeme každý jeden ich pohyb, nepoznáme ich telo, nepočujeme ich dych? Ako im potom chceme niečo prisôsobiť keď sa stácajú v dave? To sa nedá.

Samozrejme, nejde len o samotné cvičenie – v joge sa toho skrýva oveľa viac. Nikoho však do ničoho netlačím, a každého vediem jogou tak, ako je to pre neho vhodné. Ak niekto chce brať jogu ako pre neho vhodné fyzické cvičenie na to, aby si dal doporiadku svoje telo a zároveň zrelaxoval, som tu preňho. Ak ale niekto chce od jogy viac, a chce objavovať a učiť sa všetko o čom joga je, som tu aj preňho.

Ashtanga joga sa stala súčasťou môjho života začiatkom roka 2015. O jogu som sa zaujímal aj predtým, ale až vtedy som natrafil na štýl učenia, ktorý mi naozaj vyhovoval. Stalo sa to úplnou “náhodou” počas mojej prvej cesty po Indii. Začal som rozumieť tomu, o čom joga skutočne je – joga je životný štýl, spôsob žitia. Nie je to niečo, čo robíme jeden-dva krát do týždňa nikede na hodine jogy. Cvičenie pozícií, alebo fyzická prax ásan, je len jedným, ale samozrejme dôležitým krokom v joge.

Rozhodol som sa toto učenie šíriť ďalej a to v tej podobe, akej som ju bol a stále som učený. Ako spoznávam nových a ďalších učiteľov, od ktorých sa učím, moj pohľad na jogu sa vyvíja a mení. Som presvedčený o tom, že v joge je veľmi dôležité nasledovať pôvodnú metódu a systém, ktoré dnes už vo vačšine štýlov jogy chýbajú. Veľakrát sa stáva, že učím ľudí, ktorí cvičia jogu celé roky, ale hneď na prvej hodine zistím, že nevedia dýchať, či je v joge tá prvá a najdôležitejšia vec.

Chcel by som, aby ľudia prestali brať jogu ako niečo, čo môžu robiť len ak sú flexibilní, ak vedia sedieť v lotosovom sede a podobne. Sú to všetko nezmysly. 

Rovnako by som rád zbavil spoločnosť mýtu, že joga je len pre ženy, alebo je nudná.

Po návrate z Indie bol mojim prvým reálnym učiteľom učiteľom Jaro Pávek, u ktorého som absolvoval aj svoj prvý kurz – učiteľský tréning prvej série.

Manju Pattabhi Jois, syn Sri K. Pattabhi Jois (Guruji – otec modernej aštánga jogy), u ktorého som absolvoval učiteľský tréning druhej série, s úvodom do tretej série je pre mňa jeden z navýznamnjších učiteľov, a úplne zmenil môj pohľad na jogu ale aj na život.

Guruji BNS Iyengar, priamy a jeden z posledných žijúcich žiakov T. Krishnamacharyu (otec modernej jogy) je mojim učiteľlom pranayamy (dychových techník v joge), ktoré sú neoddeliteľnou a jednou z najdôležitejších súčastí praxe jogy. Mesačný kruz pranayamy pod jeho vedením v malej skupinke 7 ludí som absolvoval priamo v rodisku ashtanga jogy, v juhoindickom meste Mysore v štáte Karnataka. Guruji je skutočná stará škola a bola to jedna z najlepších skúseností.

Badri Iyengar, žiak BNS Iyengar, pre mňa najväčší učiteľ, s ktorým som mal možnosť vybudovať si skutočný vzťah učiteľ-žiak. Počas pobytu v Mysore v južnej Indii som mal možnosť učiť sa mesiac každý deň pod Badriho vedením, viesť s ním rozohovory o joge.

Za svojich učiteľov považujem aj iných učiteľov na Slovensku, s ktorými som pravidelnom osobnom kontakte a praxujem aj pod ich dohľadom. Taktiež som inšpirovaný aj inými významnými osobnosťami zo sveta jogy, ktoré som zatiaľ osobne nestretol, ale dúfam, že aspoň niektorých z nich budem mať možnosť v budúcnosti stretnúť a učiť sa od nich priamo.

V neposlednom rade sú učiteľmi aj všetci moji žiaci, vďaka ktorým sa môžem ako učiteľ rozvíjať a zlepšovať a posúvať sa vo vnímaní ich, ale aj mojej vlastnej praxe. Ďakujem 🙂

Zúčastnil som sa workshopov s Nancy Gilgoff, prvou ženou zo západu, ktorá bola naučená celý systém ashtanga jogy priamo od Sri K. Patthabi Jois.

Veľmi dôležité je pre mňa taktiež samoštúdium a vlastná prax – každonenná prax je asi najväčším učiteľom a cestou k sebapoznaniu.

Uvedomujem si, že v joge sme neustále aj žiakmi, aj keď sa staneme učiteľmi naše štúdium nikdy nekončí.

Pin It on Pinterest

Share This