+421 904 525 728 info@tomasharaslin.sk

„Jogu nepredcvičujem, ale učím“.

Učím najmä súkromné hodiny jogy a vediem skupinové hodiny štýlom Mysore. Klasické vedené hodiny neučím, keďže tie nie sú priestorom pre skutočné učenie a odovzdávanie jogy. V mojom záujme je, aby ľudia vedeli čo presne robia, ako to majú robiť správne a bezpečne a aby boli schopní cvičiť aj samostatne. A samozrejm, ejde len o samotné cvičenie – v joge sa toho skrýva oveľa viac.

Je pre mnňa veľmi dôležité poznať ľudí, ktorých učím, vytvárať si s nimi vzťah, aby som vedel učenie prispôsobiť jednotlivcovi. Preto sa zmeriavam najmä na súkromné hodiny a skupinové hodiny štýlom Mysore a učím iba Ashtanga jogu v jej pôvodnej old-school tradícii.

Ashtanga joga sa stala súčasťou môjho života začiatkom roka 2015. O jogu som sa zaujímal aj predtým, ale až pri ashtange som vedel, že „toto je ono“. Začal som rozumieť tomu, o čom joga skutočne je – joga je životný štýl, spôsob žitia. Nie je to niečo, čo robíme jeden-dva krát do týždňa nikede na hodine jogy. Cvičenie pozícií, alebo fyzická prax ásan, je len jedným, ale samozrejme dôležitým krokom v joge.

Rozhodol som sa toto učenie šíriť ďalej a to presne v tej podobe, akej som ju bol a a stále som učený. Ako spoznávam nových a ďalších učiteľov, od ktorých sa učím, moj pohľad na ashtanga jogu, ako aj jogu v širšom zmysle sa vyvíja a mení. Som presvedčený o tom, že v joge veľmi dôležité nasledovať prastarú metódu a systém, ktoré dnes už vo vačšine štýlov jogy chýbajú. Veľakrát sa stáva, že učím ľudí, ktorí cvičia jogu celé roky, ale hneď na prvej hodine zistím, že nevedia dýchať, či je v joge tá prvá a najdôležitejšia vec.

Chcel by som, aby ľudia prestali brať Ashtanga jogu ako niečo extrémne náročné. Pretože opak je pravdou.

Mojim prvým učiteľom učiteľom bol Jaro Pávek, u ktorého som absolvoval aj svoj prvý kurz – učiteľský tréning prvej série.

Manju Pattabhi Jois, syn Sri K. Pattabhi Jois (Guruji – otec modernej ashtanga jogy), u ktorého som absolvoval učiteľský tréning druhej série, s úvodom do tretej série je pre mňa jeden z navýznamnjších učiteľov, a úplne zmenil môj pohľad na jogu ale aj na život.

Guruji BNS Iyengar, priamy a jeden z posledných žijúcich žiakov T. Krishnamacharyu (otec modernje jogy) je mojim učiteľlom pranayamy (dychových techník v joge), ktoré sú neoddeliteľnou a jednou z najdôležitejších súčastí praxe jogy. Mesačný kruz pranayamy pod jeho vedením v malej skupinke 7 ludí som absolvoval priamo v rodisku ashtanga jogy, v juhoindickom meste Mysore v štáte Karnataka. Guruji je skutočná stará škola a bola to jedna z najlepších skúseností.

Badri Iyengar, žiak BNS Iyengar, pre mňa najväčší učiteľ, s ktorým som mal možnosť vybudovať si skutočný vzťah učiteľ-žiak. Počas pobytu v Mysore v južnej Indii som mal možnosť učiť sa mesiac každý deň pod Badriho vedením.

Za svojich učiteľov považujem aj iných učiteľov na Slovensku, s ktorými som pravidelnom osobnom kontakte a praxujem aj pod ich dohľadom. Taktiež som inšpirovaný aj inými významnými osobnosťami zo sveta Ashtanga jogy, ktoré som zatiaľ osobne nestretol, ale dúfam, že aspoň niektorých z nich budem mať možnosť v budúcnosti stretnúť a učiť sa od nich priamo.

V nedposlednom rade sú učiteľmi aj všetci moji žiaci, vďaka ktorým sa môžem ako učiteľ rozvíjať a zlepšovať a posúvať sa vo vnímaní ich, ale aj mojej vlastnej praxe. Ďakujem 🙂

Zúčastnil som sa workshopov s Nancy Gilgoff, prvou ženou zo západu, ktorá bola naučená celý systém ashtanga jogy priamo od Gurujiho – Sri K. Patthabi Jois.

Veľmi dôležité je pre mňa taktiež samoštúdium. 

Som tiež vášnivý cestovateľ. Navštívil som viacero krajín Európy, pobehal som väčšiu časť USA, a veľmi som si obľúbil Áziu, vrátane Indie, Thajska, Nepálu, Srí Lnaky, ktoré sú moje srdcovky a kam sa posledných 8 rokov pravidelne vraciam. Doma, ale aj na cestách si rád vychutnávam dobré jedlo a z každej navštívenej krajiny si nesiem plno receptov, ktoré potom doma pripravujem.

Snažím sa stravovať podľa princípov ajurvédy, zaujímam sa o tradičnú čínsku medicínu ale aj rôzne iné ne-mainstreamové prístupy ku zdraviu, výžive, pohľadu na svet.

Taktiež rád bicyklujem, plávam, chodím na horské túry, objavujem nové miesta, mám rád vodu a more a fascinujú ma lietadlá a všetko okolo nich.

Pin It on Pinterest

Share This